Cookies settings

Cookies are small text files that are sent and saved to your browser when visiting Restu website or our partner sites.

Close

On 18 December the goverment of the Czech republic accepted emergency measures that, among other things, prohibit presence of the public in the catering services. The regulation is valid until further notice. In this period will not be possible to make reservations with Restu. Thank you for your understanding.

7 photos

Online reservation

This restaurant accepts online reservations via Restu portal.

Reserve a table Restu voucher can be used in this restaurant.
On map

Information Siesta Lobby and Wine restaurant

Be inspired by the cozy ambience of the onyx wall with fireplace. Taste the dishes of our national and international cuisine and try great wines of domestic and international origin from the wine cellar, whose connection with the restaurant creates a unique and unique atmosphere.

Show more

Photos of our users

Newest reviews

Overall:
 • Food:
  3
 • Service:
  4
 • Ambience:
  5

Verified ratings are ratings based on real visits. Overall rating is based only on verified ratings.

Verified

Tak, po otevření restaurací a podniků jsem naběhl do zdá se nové nebo doposud nehodnocené restaurace v hotelu Inernacional. Restaurant se nachází hned v přízemí po pravé straně, které dominuje bar. V další části pak příjemná, intimní část s mramorem, dekorem vína a krabiček doutníku, čemuž dominuje i krb. Interier tedy na mne velmi zapůsobil a rád to zmíním. S jídlem, už to tak veselé nebylo. Nemohu říct, že by mi nechutnalo, například zvěřinové carpaccio bylo super, polévka se zeleného kari s tuňákem byla jemně pikantní, chuťově příjemná. Trošku rozčarování byly špagety aglio olio. Samotné špagety byly udělané správě a chutně, jemně pikantní avšak po dojedení mi zbyla v talíři louže oleje. Zda to bylo k prospěchu či nikoliv, to už je na názoru každého z konzumentů. Na jednu stranu špagety nebyly suché, na druhou však toho oleje bylo na můj vkus příliš, ale jídlu to moc neublížilo. Stejně rozpačitý byl dezert, vanilkové créme brulle. Chuť v pořádku ale krusta byla tak nějak doztracena. Obvykle je po celé "ploše" každopádně chuťově v pořádku. Celkově tedy jídlo bylo dobré, v porovnání s doposud navštívenými podniky. Nebyl jsem z něj ohromen, nebylo to ani zklamání. Kdyby mohly být půl hvězdy dal bych tři a půl. Obsluha byla profesionální, servis mírně s prostoji ale nebylo to nic hrozného. Celkově tedy příjemný, stylový a hezký interier, profi obsluha, dobré jídlo. Celkově hodnotím něco mezi DOBŘE/VELMI DOBŘE. Účet 910 Kč, placeno 1000 Kč.

 • User photo from Siesta Lobby and Wine restaurant
 • User photo from Siesta Lobby and Wine restaurant
 • User photo from Siesta Lobby and Wine restaurant
 • User photo from Siesta Lobby and Wine restaurant
 • +1
Rem
Recommended restaurant
Helpful review?
Yes
(0)

Ongoing events

All events

Report an error

Some information are wrong? Write to us.

This form is protected by reCAPTCHA and by submitting the form you agree to Google Terms and Conditions and Privacy Policy.

Thank you

Thank you for reporting this issue. As soon as possible we try to fix it.

Call the restaurant

Can't you call to the business?

Opening hours