Cookies settings

Cookies are small text files that are sent and saved to your browser when visiting Restu website or our partner sites.

Close

On 18 December the goverment of the Czech republic accepted emergency measures that, among other things, prohibit presence of the public in the catering services. The regulation is valid until further notice. In this period will not be possible to make reservations with Restu. Thank you for your understanding.

8 photos
On map

Information Restaurace Stavba

Restaurace Stavba je postavena na základech domácí kuchyně a kvalitních tuzemských surovinách. V restauraci se snaží hosty zaujmout netradiční nabídkou, přičemž neustále kladou důraz na kvalitu dodávaného zboží, kde pečlivě vybírají dodavatele či pěstitele.

Pro rodinné nebo firemní akce je k dispozici salonek s možností promítání fotodokumentace z cest, školení nových produktů nebo pracovních prezentací. Samozřejmostí je přístup k internetu, zajištění pohoštění například ve formě chlebíčků či jiných pochutin dle vašeho přání.

Show more

Photos of our users

Newest reviews

Overall:
 • Food:
  3
 • Service:
  3
 • Ambience:
  4

V restauraci Stavba v Brně jsem byla celkově spokojená. Panovala tam příjemná atmosféra, personál byl ochotný a jídlo mně chutnalo. Restauraci doporučuji, určitě se vráím.

Hornová
Recommended restaurant
Helpful review?
Yes
(1)
Overall:
 • Food:
  5
 • Service:
  5
 • Ambience:
  5

Mirek
Recommended restaurant
Overall:
 • Food:
  5
 • Service:
  5
 • Ambience:
  4

Verified ratings are ratings based on real visits. Overall rating is based only on verified ratings.

Verified

Rezervace stolu odpovidala nasemu prani; prostredi stylizovane dle nazvu restaurace; prijemny a pohotovy personal; pomerne velky vyber z menu zahrnujici i speciality (tvaruzky, klokani maso); jidlo vyborne a chutne; maso, prilohy i obloha v dostatecnych porcich; cena privetiva.

Restu user
Recommended restaurant
Helpful review?
Yes
(0)
All reviews

Report an error

Some information are wrong? Write to us.

This form is protected by reCAPTCHA and by submitting the form you agree to Google Terms and Conditions and Privacy Policy.

Thank you

Thank you for reporting this issue. As soon as possible we try to fix it.

Call the restaurant

Can't you call to the business?

Opening hours