Cookies settings

Cookies are small text files that are sent and saved to your browser when visiting Restu website or our partner sites.

16 photos

Online reservations

Create reservation and get 6 credits

  • Date
  • Time
  • Persons
This reservation is 100% guaranteed.
On map

Information Pizzerie Al Mulino

Al Mulino is a popular restaurant in Prague serving simple Italian cuisine and set in the beautiful surroundings of a former mill. Waiting for you is a pleasant outdoor seating area at the dam of Počernický pond, a walk in the castle park and a water sprite called Česílko (for Czechs, a well known fairy-tale figure).

Including first-class Italian pizza, homemade pasta and fresh fish that you can take directly from hatcheries inside the restaurant, Al Mulino has developed an imaginative menu filled with high quality ingredients. The staff are kind and helpful. Perhaps you‘ll get a chance to talk with the owner who is very often to be found in the restaurant making sure the high standard is being maintained.

The impressive spaces of the old mill combine to offer an exceptional interconnection of Czech tradition, millers crafts and modern Italian gastronomy. A pleasant rustic interior is tuned to the 19th Century. Your children can take a trip to Al Mulino and enter into a world of fairy tales.

Show more

Photos of our users

Newest reviews

  • Overall:
  • Food: 5
  • Service: 1
  • Ambience: 5

Zvolili jsme tento podnik po několika podařených akcích, kdy se nám tu líbilo. Bohužel tentokrát to bylo velké zklamání a již se sem vracet nebudeme. Ani rezervace pro 10 lidí na 5 hodin a konečná útrata 12.000,- Kč nezaručila, že se bude personál snažit. Krásné prostředí a výborné jídlo kazí naprosto příšerná obsluha. Po objednání tuňáka, který je uveden v jídelním lístku s mangoldem, cukrovým hráškem a rajčaty kumatto ke kterému jsme si objednali ještě přílohu, nám přinesli jen tuňáka s přílohou a bez zeleniny. Po dotazu nám bylo vysvětleno, že přílohu vyměnili za uvedenou zeleninu aniž by nás o tom předem někdo informoval. Další problém byl s porcí steaku, který dostal kolega a měl objednáno 400 g. Vzhledem k tomu, že na stole byly další dvě porce steaku o gramáži 400 g a jedna porce steaku 200 g, bylo jasně vidět, že porce neodpovídá a byla servírovaná menší gramáž. Na dotaz nám bylo nepříjemným způsobem sděleno, že je maso víc propečené a proto vypadá o polovinu menší. Další problém nastal po objednání dezertu. Všichni již měli svůj dezert snědený a já musela číšníka upomínat, že nepřinesli objednaný fondant. Po hodině jsem se v poloprázdné restauraci dočkala svého dezertu. Třešničkou na dortu bylo, že mi na něj číšník dal polévkovou lžíci se slovy jestli mi to nevadí. No asi mají málo příborů tak mi to nevadí, protože sem již příště nepůjdu. Vrcholem večera bylo, že dalšího piva se kolegové již nedočkali. Seděli bychom déle, ale po tomto zážitku jsme se celkem těšili až odejdeme.

All reviews

Report an error

Some information are wrong? Write to us.

This form is protected by reCAPTCHA and by submitting the form you agree to Google Terms and Conditions and Privacy Policy.

Thank you

Thank you for reporting this issue. As soon as possible we try to fix it.

Call the restaurant

Can't you call to the business?

Opening hours