For the providing of the services we use personalized ads and for analyzing of the attendance we use cookies. By using this website you are agreeing to these terms and conditions. More information
add to favourites
Rating 91 % rated 66x 100 0
+ 1
For a reservation to this restaurant you will get extra credits.

Restaurant Pepenero Pizza & Pasta

Pepenero is an Italian port in the heart of Prague serving an amazing Mediterranean cuisine in a friendly atmosphere. The local pizza created in Neopolitan style does not have any competition. Even Riccardo Lucque, the famous Italian chef and owner of several renowned restaurants, fell in love with it.

Pepenero Restaurant is located just a few steps from Old Town Square, but in spite of that you will feel as though you have walked into a trattoria in the heart of Sicily. It’s known as a popular retreat for Italians living in Prague and the perfect place to practice your Italian.

Pepenero is frequented by people who go for the best Neopolitan style pizza in Prague. It is prepared according to the recipe of one of the oldest masters, Pizzaro. In addition to classic specialities such as Margherita or Capricciosa you can taste, for example, the Bufalino with buffalo mozzarella.  And for a special occasion they will prepare for you a one metre diameter pizza.

But Pepenero is not just about pizza. Look forward to the renowned fresh pasta, fish and meat specialities, traditional soups and desserts as well as imaginative salads . Thanks to the skilled chefs from Eastern Italian region of Puglia you will discover lots of new flavours and aromas of the Mediterranean.

Restaurant reviews

Total    
service 2
ambience 3
food 5
Restaurace s takto nastavenými cenami a místem musí splňovat velmi vysoký standard, kterého jsme se žel nedočkali. Jídlo - velmi dobré, chutné, čerstvé suroviny, netypické - velká spokojenost Prostředí - zklamání, bez klimatizace, dusno, vybavení starší, do "luxusnější Itálie" daleko. Jediné místo, kde byla klimatizace (větrák, či co) trochu znát, byly schody do suterénu na toaletu, případně jeden přilehlý stůl... a to je velmi málo Personál - asi největší slabina, dobré chvilky se střídají s naprosto tragickými, zbytečně dlouhá čekací doba, je znát, že tu jde spíš o to, na zákazníkovi co nejvíc vydělat a když "poznají", že jim k již tak vysokým cenám nepřihodíte pár set jako dýško navíc, chování se mění. To je mi odporné. Celkový dojem - i když jsme se snažili vybrat velmi kvalitní italskou restauraci, kde berou Restu vouchery, odcházeli jsme zklamaní. Rozhodně tento podnik nikomu nedoporučíme. Nic na celkovém dojmu nezmění ani vysoká kvalita jídla. Velká škoda... :-(
Total  
service 5
ambience 4
food 4
Total
service 5
ambience 5
food 5
Příjemné prostředí a všímavou a milou obsluhou. Jídlo bylo výtečné a servírování vína na úrovni. Kdo chce, může krásně koukat do kuchyně. Na toaletách originální umyvadlo :-)
More reviews

Reserve a table

Is a mistake on this page? Write to us

This offer right now is being watched by people.

Be careful not to not lose a good table!

RESERVE A PLACE