Cookies settings

Cookies are small text files that are sent and saved to your browser when visiting Restu website or our partner sites.

Close

On 18 December the goverment of the Czech republic accepted emergency measures that, among other things, prohibit presence of the public in the catering services. The regulation is valid until further notice. In this period will not be possible to make reservations with Restu. Thank you for your understanding.

11 photos

Online reservation

This restaurant accepts online reservations via Restu portal.

Reserve a table Restu voucher can be used in this restaurant.

YOSHIE RÁMEN V MIYABI !

The event was closed

Sorry, this event has already ended.
All events

Event details

  • Validity:
  • 04/13 - 04/18/2021
  • Price:
  • CZK 220 porce
  • Place:
  • Miyabi restaurant (Navrátilova 664/10, Praha)

Event description

Do nabídky na konec tohoto týdne jsme tradičně připravili oblíbený rámen podle receptu paní Yoshie Oshima z Kyota. Ta před 25 lety, kdy se v Praze podepisovala partnerská smlouva mezi městy Praha a Kyoto, přijela s delegací pana starosty jako majitelka malé rámen restaurace a její předsevzetí bylo připravit pro Pražany 100 porcí svých nudlových polévek. Zázemí ji poskytla Miyabi. Poprvé jsme v Miyabi vařili ve velkých hrncích velikánské kosti a tvarovali taštičky gyouza. Začalo přátelství, které stále trvá. Do Kyota jsme vyslali kuchaře, naučili se postupy a na počest paní Yoshie každoročně kolem 15. dubna rámen v Miyabi připravujeme. Chceme tím i připomenout, že Pražané a Kyoťané mají k sobě blízko. Paní Yoshie je nyní 80 let a svou restauraci v Kyotu před několika lety uzavřela, ale tím víc je šťastná, že její poslání šířit skvělé rámen s vitamínem Láska (Ai) pokračuje v Praze v Miyabi.

Photo

Report an error

Some information are wrong? Write to us.

This form is protected by reCAPTCHA and by submitting the form you agree to Google Terms and Conditions and Privacy Policy.

Thank you

Thank you for reporting this issue. As soon as possible we try to fix it.

Call the restaurant

Can't you call to the business?

Opening hours