Cookies settings

Cookies are small text files that are sent and saved to your browser when visiting Restu website or our partner sites.

Close

On 18 December the goverment of the Czech republic accepted emergency measures that, among other things, prohibit presence of the public in the catering services. The regulation is valid until further notice. In this period will not be possible to make reservations with Restu. Thank you for your understanding.

7 photos

Restaurant Indian by Nature I

The restaurant offers food delivery or takeaway

The business does not accept online reservations through Restu

Try to call them or check out similar businesses, that accept Restu reservations.

On map

Similar restaurants

Show more

Information Restaurant Indian by Nature I

Indian By Nature je stylová indická restaurace uprostřed Karlína, jen pár kroků od metra Florenc. Těšte se na elegantní interiér, přátelskou obsluhu a proslulé indické speciality pod taktovkou zapáleného šéfkuchaře Sarkara z Kalkaty.

Jemně kořeněné, sladko-kyselé i pořádně pálivé. V Indian By Nature se vám otevře svět plný exotických chutí a vůní. Indický šéfkuchař Sarkar vaří s nadšením, oddaností a houževnatostí. Používá ty nejlepší ingredience. Pokud chcete ochutnat některou z jeho největších specialit, objednejte si Coconut Saffron Prawns, Garlic Prawns nebo pikantní Chilli Fish.

Náš tip:
Až vás v Karlíně přepadne hlad kolem oběda, vyzkoušejte zdejší vyhlášený polední bufet all you can eat aneb sněz co můžeš.

Show more

Photos of our users

Newest reviews

Overall:
 • Food:
  5
 • Service:
  5
 • Ambience:
  4

Restauraci v Karlíně jsme navštívili ve státní svátek, a tak se nám nepoštěstilo ochutnat vyhlášené obědové All you can eat. Ochutnali jsme tak z nabídky hlavního menu. Butter Chicken i Chicken Tikka Masala a výborná souhra chutí spolu s pozornou obsluhou nás přesvědčily o tom, že jsme tu nebyli naposled.

Evuš & Matt
Did not recommend restaurant
Helpful review?
Yes
(1)
Overall:
 • Food:
  5
 • Service:
  5
 • Ambience:
  5

I am ordering only online with delivery to office but I have to say food is super delicious. So great lamb biryani, saag paneer..u can't find better in Prague for sure. And they add little sweet treat everytime to order for free. Love it!

Elis
Recommended restaurant
Helpful review?
Yes
(0)
Overall:
 • Food:
  5
 • Service:
  4
 • Ambience:
  4

Skvělé místo na oběd kousíček od Florence. Užili jsme si nabídku "all you can eat" za 135kč, à la carte na oběd docela drahé. Prostředí bylo hezké, obsluha milá, jen jsme si po nějaké době raději sami došli pro jídelní lístek a platilo se u pokladny na baru.

 • User photo from Indian by Nature I
 • User photo from Indian by Nature I
Lucie soljaková
Recommended restaurant
Helpful review?
Yes
(0)
All reviews

Report an error

Some information are wrong? Write to us.

This form is protected by reCAPTCHA and by submitting the form you agree to Google Terms and Conditions and Privacy Policy.

Thank you

Thank you for reporting this issue. As soon as possible we try to fix it.

Call the restaurant

Can't you call to the business?

Opening hours