Cookies settings

Cookies are small text files that are sent and saved to your browser when visiting Restu website or our partner sites.

6 photos

Online reservations

Create reservation and get 6 credits

  • Date
  • Time
  • Persons
This reservation is 100% guaranteed.
On map

Information Restaurant El Centro

Located in the corner of the picturesque Maltese Square in Mala Strana is the El Centro restaurant. A small homely place serving typical regional Spanish cuisine in single plate or mixed-tapas presentation. Steaks, Paellas and Brochetas along with classic Jamon Iberico/Serrano and assorted appetizer options are available to eat inside in the brightly decorated interior or outside in the small summer garden. They have especially nice seafood Paella and a good selection of Spanish wines to choose from plus it's only three minutes walk from the Charles Bridge.

Show more

Newest reviews

  • Overall:
  • Food: 4
  • Service: 4
  • Ambience: 4

Tapas bylo velmi dobré, ale variabilita různých druhů Tapas v nabídce je taková zvláštní - není to tak pestré, jak by člověk očekával. A některé konkrétní Tapas opravdu nic moc, zejména vzhledem k ceně (např. pár teplých žampionů plavoucích v oleji s troškou česneku, to za 150 Kč, bylo celkem zklamání). Obsluha byla velmi milá a snaživá, ale veeelmi pomalá. To možná ale patří k tomu správnému iberijskému zážitku :-) Za co ale dávám ještě jednu hvězdičku dolů, je vysoká cena. Pokud si dáte k večeři tapas a dvě sklenky celkem obyčejného vína, tak překročíte 1000 Kč na osobu. To mi tak úplně za tu nabídku a prostředí nestálo. Čili: bylo by to celkově velmi dobré, ale s ohledem na cenu je závěr... not great, not terrible.

All reviews

Report an error

Some information are wrong? Write to us.

This form is protected by reCAPTCHA and by submitting the form you agree to Google Terms and Conditions and Privacy Policy.

Thank you

Thank you for reporting this issue. As soon as possible we try to fix it.

Call the restaurant

Can't you call to the business?

Opening hours