Cookies settings

Cookies are small text files that are sent and saved to your browser when visiting Restu website or our partner sites.

32 photos

Online reservations

Create reservation and get 6 credits

 • Date
 • Time
 • Persons
This reservation is 100% guaranteed.
On map

Information Augustine Restaurant

Augustine Restaurant is located in a courtyard of the former Augustinian Monastery presenting a harmonious amalgamation of seven-hundred-year-old history and modern style. In the warmer season, guests can enjoy refreshments and quiet outdoor atmosphere overlooking the garden with a legendary sundial clock, offering a space to relax in the historical heart of Prague.

The elegant Augustine Restaurant offers a sophisticated European menu including delicious local Czech specialties, carefully created by our Executive Chef Marek Fichtner and his team.

Augustine Restaurant serves delicacies created with seasonal ingredients in combination with hotel’s signature drinks and a wide selection of international and local wines.

It is a perfect place for a truly unforgettable dining experience.Show more

Photos of our users

Newest reviews

Overall:
 • Food:
  5
 • Service:
  5
 • Ambience:
  4

Verified ratings are ratings based on real visits. Overall rating is based only on verified ratings.

Verified

Excellent food, nice ambiance and an extremely friendly service. The dish was surprising in terms of taste. Fine dining with a special classy touch and that’s more then just a ‘me too’ cooking level. Bravo to the kitchen team, we absolutely loved and enjoyed it !

Restu user
Recommended restaurant
Helpful review?
Yes
(1)
Overall:
 • Food:
  2
 • Service:
  3
 • Ambience:
  5

Verified ratings are ratings based on real visits. Overall rating is based only on verified ratings.

Verified

Po asi 2 letech jsem se vrátil do restaurantu, který dříve pro mne byl jedním z pražských Top10 a nyní již vím, že nikdy více. Pražskou fine dining scénu znám velmi dobře. Augustine neskutečně zklamal. A prakticky vším. Snad nejvíce k pláči je to, že jsme si po předkrmu a hlavním chodu s kolegou řekli, že porce byly tak malé, že máme větší hlad, než když jsme přišli. Tak jsme si "na zajedení" dali druhý hlavní chod - těstoviny. Pár kousků oschlých těstovin nás spíše než nasytilo, tak rozezlilo, nicméně abychom neodcházeli hladoví, dali jsme si ještě sýry, což již splnilo svůj účel. K tomu všemu skutečnost, že víno Nebiollo, o které jsme měli zájem nám bylo představeno jako "nejrozšířenější odrůda v Itálii", ač není ani v Top10 italských odrůd, Nebiollo ve vinném lístku z roku 2004 bylo vlastně 2017, a víno, které jsme vybrali jako alternativu, tak bylo opět o 3 roky mladší, než na vinném lístku. Pokračování? Na baru nám byl předložen lístek se 4 typy tonicu. Vybral jsem si jeden z nich a dozvěděl se, že tento typ se bohužel do Evropy nedováží. Zpátky k jídlu - polévka téměř studená, hovězí špička přetažená a tuhá... A restaurant? Ve třetině prostoru přehrazen asi proto, aby malá návštěvnost tohoto podniku nevypadala tak špatně. Nechápu, co se zde děje, ale vím, že sem se tedy nevrátím. (Útrata 5.500 za dvě osoby, z toho asi polovina za pití a polovina za jídlo.)

jardaok
Did not recommend restaurant
Helpful review?
Yes
(0)
Overall:
 • Food:
  5
 • Service:
  5
 • Ambience:
  4

Можно сказать, высокая кухня. Рискну предположить, что идет борьба за мишленовскую звезду. Очень вкусно, персонал дружелюбный и очень обходительный. Ни малейших нареканий к заведению и сотрудникам.

RoSerV
Recommended restaurant
Helpful review?
Yes
(0)
All reviews

Ongoing events

Tradiční grilování v Augustine Restaurant

Traditional BBQ

07/02/2020 - 09/30/2020 (6:00 PM - 10:00 PM) In days: thu + 1 term
Price: CZK 990 / Including starters, salads, fresh meat and fish on grill, side dish, home-made desserts + 2 hours un

All events

Report an error

Some information are wrong? Write to us.

This form is protected by reCAPTCHA and by submitting the form you agree to Google Terms and Conditions and Privacy Policy.

Thank you

Thank you for reporting this issue. As soon as possible we try to fix it.

Call the restaurant

Can't you call to the business?

Opening hours

Now open